Acţiuni culturale dedicate Zilei Culturii Naţionale

Primăria Municipiului Giurgiu, prin Centrul Cultural “Ion Vinea” organizează astăzi, 14 ianuarie, de la ora 18.30, la Ateneul “Nicolae Bălănescu”, un recital vocal-instrumental de muzică românească. Evenimentul este dedicat Zilei Culturii Naţionale, respectiv 15 ianuarie şi este realizat în colaborare cu Teatrul de Operetă şi Musical “Ion Dacian”. Pe scena ateneului giurgiuvean vor evolua soprana Bianca Ionescu, dar şi pianistul Ştefan Doniga, aceştia urmând să prezinte lucrări ale lui George Enescu, Tiberiu Brediceanu sau George Grigoriu.

Mâine, 15 ianuarie, giurgiuvenii sunt invitaţi la o altă acţiune marca Centrului Cultural “Ion Vinea”, un spectacol omagial, dedicat lui Mihai Eminescu, programat pentru ora 11.00, tot la Ateneul “Nicolae Bălănescu”. Vor recita, cânta şi vor vorbi despre poetul nepereche actorul Eugen Cristea, profesorii Mugur Burcescu şi Emil Talianu, dr.Cosmin Georgescu, cantautorul Tică Lumânare şi soliştii Nelu Chiripuci şi Mariana Simion, acompaniaţi de Taraful “Doina Dunării” condus de Ştefan Stoica.

Ultima modificare: 14.01.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Floarea Buduru – cetăţean centenar, un exemplu de viaţă pentru generaţiile de astăzi